Przesłanie Biskupa Polowego Józefa Guzdka z okazji Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia br.

Warszawa, 15 sierpnia 2018 roku.

L.dz. 1080/Bn/2018

Drodzy Żołnierze Polskich Sił Zbrojnych,
Szanowni Państwo, Piętnasty sierpnia jest dniem chwały oręża polskiego. Wracamy pamięcią do znamiennych wydarzeń, które rozegrały się na przedpolach Warszawy w sierpniowych dniach 1920 roku. Żołnierze Wojska Polskiego stoczyli heroiczny, zwycięski bój z bolszewicką armią. Obronili odzyskaną tak niedawno niepodległość Ojczyzny. Więcej, ocalili Europę, którą napastnicy zamierzali podpalić ogniem rewolucji. O doniosłości tamtych wydarzeń świadczą słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego: „Żołnierze! Zrobiliście Polskę mocną, pewną siebie i swobodną. Możecie być dumni i zadowoleni ze spełnienia swego obowiązku”. Wspominając Cud nad Wisłą, przekazujemy pamięć o obrońcach naszej niepodległości kolejnym pokoleniom, jednocześnie dziękujemy im za piękną lekcję patriotyzmu, która jest dla nas inspiracją i nauką na przyszłość.
Wojsko Polskie jest żywym symbolem trwania, siły i godności Rzeczypospolitej. W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Święto Wojska Polskiego nabiera wyjątkowego znaczenia. W tym uroczystym dniu pragnę złożyć serdeczne życzenia wszystkim żołnierzom Polskich Sił Zbrojnych, służącym na lądzie, morzu i w powietrzu, w kraju i na misjach zagranicznych. Dziękuję Wam za wzorowe wypełnianie obowiązku wobec Ojczyzny, patriotyczną postawę i zaangażowanie w trosce o dobro Sił Zbrojnych. Wyrażam mój wielki szacunek dla Waszej odpowiedzialnej żołnierskiej służby, którą wielu z Was przypłaciło zdrowiem; ze czcią wspominam tych, którzy oddali życie.
Wyrażam również uznanie pracownikom resortu Obrony Narodowej oraz tym wszystkim, którzy mają udział w zapewnieniu Polsce bezpieczeństwa.
Dziękując za Waszą służbę Rzeczypospolitej, dziękuję także za Wasze świadectwo wiary, którym dzielicie się w różnych okolicznościach życia. W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, modlę się do Hetmanki Żołnierza Polskiego o opiekę nad Wami i z całego serca udzielam pasterskiego błogosławieństwa, którym ogarniam Wasze rodziny i bliskich.

bp Józef GUZDEK
Biskup Polowy Wojska Polskiego